Školní rok začne za pár dní. Připravujeme se pečlivě všichni. Rodiče, děti i učitelé. Přesto každý rok některá z maminek řekne, že na něco zapomněla, protože jí to prostě nenapadlo. Jindy tatínek řekne, že to s dítětem nemohl probrat, protože vůbec nevěděl, že se to v dnešní době tak dělá. Přečtěte si proto několik mých zkušeností.
Jak to tedy udělat, aby vykročení do školních dní proběhlo v pohodě a ke spokojenosti všech?
Zkontrolujte přezůvky. Úsměvná rada? Ano, zdá se být. Přesto mnoho dětí v září pokulhává po třídě a školních chodbách v bačkorkách, ze kterých se klube palec. Takové chození na radosti školákovi nepřidá. Pokud bačkorky koupit už nestíháte, umyjte letní sandály a máte provizorní, ale dobré řešení.
Přesvědčte se, jestli máte zaplacené školní poplatky na září. Děti, které hladově pokukují po spolužácích ve školní jídelně. Děti, které nemají zaplacenou družinu a smutně čekají, kam je paní učitelka po vyučování pošle. Děti, které nemají na školním účtu připravené peníze. To jsou děti, které první školní dny nevnímají dobře. Snažte se poplatky rychle vyřešit, pokud to není možné, domluvte se s vyučujícím nebo s vedením školy.
Prohlédněte seznam pomůcek. Většina škol má seznam pro jednotlivé ročníky na svých webových stránkách. Některé školy nabízejí hromadný nákup sešitů prostřednictvím školy. Výtvarné potřeby nakupují většinou rodiče žáků, výjimečně nakupuje všechny výtvarné pomůcky učitel. Ověřte, jaká je praxe na vaší škole. Dokupte, co vám chybí.
Promluvte si s dětmi o kroužcích. Zjistěte, o jakou činnost by měly zájem. Chtějí sportovat, mluvit cizím jazykem nebo něco tvořit? Možná by chtěly hrát na hudební nástroj nebo vařit. Promyslete nápady dětí s ohledem na věk. Prvňákovi určitě stačí jeden kroužek týdně, děti starší zvládnou kroužků více. Nezapomínejte ale na to, že každý potřebuje mít také čas jen pro sebe. Čas, kdy může odpočívat, číst si nebo pobýt s kamarády na prolézačce. Rozmyslete se včas, oblíbené kroužky bývají v září obsazené brzy.
Začněte lehce opakovat učivo. Nemyslím hned psát dlouhý diktát. Pro rozjezd stačí vzkaz pro babičku nebo seznam na nákup. Kontrola účtenky v cukrárně. Povídání o plodinách dozrávajících na zahrádce a o zvířatech z knížky, kterou čtete před spaním. Děti mohou na oplátku trochu zkoušet vás. Opakujte v klidu, vždy jen chvilku. Chceme dětem dodat pocit, že jsou připravené.
Domluvte si, jaké oblečení si váš školák vezme na sebe první den školy. Nemusí být oblečen jako do divadla, ale jemný nádech nevšednosti dodá prvnímu školnímu dni jiskru. Také ušetříte několik cenných minut v ranním shonu.
Povídejte si. Prvňákovi vysvětlete, co se bude první den ve škole dít. Uvidí své nové kamarády, paní učitelku. Vyzkouší sezení v lavici. Možná bude odpovídat na otázky. Je dobré umět se představit, znát nějakou báseň nebo píseň. V některých školách probíhá slavnostní přivítání prvňáků. Ujistěte své dítě, že na něj počkáte. Pokud půjde do družiny, vysvětlete, že přijdete později než ostatní rodiče.
Vyprávějte, jak jste šli do první třídy vy. Těšili jste se nebo báli? Buďte upřímní, odpovězte na všechny dětské otázky. Rozhodně děti školou nestrašte.
Pokud už nemáte prvňáka, promluvte si o tom, proč se do školy těší. Pokud se netěší, zkuste najít alespoň jeden pozitivní důvod, proč tam jít. Zkontrolujte, zda máte průkazku na autobus, pokud budete dojíždět. Připravte čip na obědy nebo pro vstup do budovy školy.
Pomalu se vracejte k pravidelnému dennímu rozvrhu. Pošlete děti včas spát a ráno je dřív vzbuďte. Pomalu a pozvolna je zvykejte na školní rytmus, předejdete mrzutostem, únavě a nevyspalosti v prvním týdnu školní docházky.
Vykročte s odvahou, zvědavostí a v klidu. Už se na vás moc těším.